Peştemal


Türk kültüründe önemli bir yeri olan peştemal, günümüzde de pek çok kişi tarafından kullanımı tercih edilen özel bir dokuma bezidir. Peştemal hafif dokusu ve çabuk kuruma özelliği ile özellikle hamam, havuz ve spa gibi yerlerde vücudu kurulamak için kullanılır. Aynı zamanda plajda da havlu olarak kullanıma sunulan çeşitli peştemal modelleri bulunur.


Banyo yaptıktan sonra kurulanma amacıyla hem erkekler hem de kadınlar için tasarlanmış olan pek çok peştemal modeli vardır. Vücuda sarılarak kullanılan ve havlu benzeri dokuma bezleri olan peştemaller, çabuk kuruma özelliğinden dolayı evlerde de banyo havlusu olarak iş görmektedir. Karadeniz Bölgesi kadınlarının geleneksel giyim aksesuarlarından birisi olan peştemal, kelime kökeni olarak Farsçadan gelmektedir. Kelime olarak ise örtünmek, örten anlamındadır.


Birbirinden güzel bornoz takımı modellerine sahip olmak için bornoz takımı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

 

Peştemal Modelleri


Peştemal modelleri; örtünmek, kurulanmak ya da giysilerin kirlenmesini önlemek amacıyla önlük gibi kullanılmaktadır. Kullanım amacına bağlı olarak, farklı tasarımlarda peştemal çeşitleri üretilir. Kadınlar ve erkekler için özel olarak üretilen peştemal modelleri dikişsiz olma özelliği taşır. Genel olarak dikdörtgen şeklinde ve dokuma bezi olan ürün, vücuda sarıldıktan sonra düğümlenerek vücuda tutturulur.


Peştemal modelleri günümüzde Doğu Karadeniz Bölgesi, Denizli ve Buldan’da el tezgahlarında dokunarak hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra makine dokuması olan modellerde satışa sunulur. El dokuması olan peştemaller ise en kaliteli olan ürünlerdir. Peştemal modelleri genel olarak şu çeşitlerden oluşur:


• Peştemal havlu
• Klasik peştemal
• Peştemal bornoz
• Önlük
• Peştemal elbise
• Plaj peştemali
• Hamam peştemali


Peştemal modelleri pek çok farklı renkten ve desenden üretilmektedir. En eski geleneksel giysi parçalarından birisi olan peştamaller, Osmanlı Devleti zamanında daha çok önlük olarak kullanılmıştır. Günümüzde de yine Karadeniz Bölgesi’nde kadınlar, önlük olarak giysilerinin üstüne takmaktadır.

 

Peştemal Fiyatları


Peştemal fiyatları el dokuması ya da makine dokuması olmak üzere belirlenir. İki farklı şekilde üretilen peştemallerde kullanılan kumaş türü ve üretim teknikleri fiyatlarında farklılıklar oluşmasına neden olur. En değerli ve fiyat olarak daha pahalı olan ise el dokuması olan modellerdir. El dokuması modellerde, verilen emek daha çok olduğu için fiyatlarının yüksek olması da doğal olmaktadır. Peştemal modelleri genel olarak pamuktan üretilmelerinin yanı sıra bambu, keten ve pamuk karışımı olarak da dokunmaktadır.


Doğal malzemelerle hazırlanan peştemaller ince ve suyu çabuk emen bir yapıdadır. Peştemal modelleri her zaman farklı kullanımlara uygun olan ürünler olarak satışa sunulur. Masa örtüsü ya da havlu olarak kullanılan ürünlerin pek çok farklı rengi bulunur. Bu bağlamda bu kullanım farklılıklarına göre üretilen peştemal fiyatları da farklılık göstermektedir.


Peştemal kumaşı pamuklu olduğu için en sağlıklı olan ürünlerdendir. Toptan peştemal alımlarında ise fiyatlar daha hesaplı olur. Özellikle kafelerde ve restoranlarda örtü olarak kullanılan peştemaller toplu alımlarla çok uygun fiyatlara gelir. Peştemal modelleri perakende fiyat olarak da herkesin bütçesine uygun olacak şekildedir.

 

Peştemalin Avantajları


Pamuklu dokusu, çabuk kuruması, hafif olması ve rahat kullanımı gibi pek çok avantaja sahip olan peştemal hamamlarda, plajlarda ve banyolarda en çok kullanılan ürünlerdendir. Bunlara bağlı olarak peştemalin avantajları ise şu şekilde sıralanmaktadır:


• Çok hızlı kurur.
• Kullanımı çok kolaydır.
• Hafif olması taşıma kolaylığı sağlar.
• Yumuşak bir dokuya sahiptir.
• Yer kaplamaz.
• Yaz ve kış olarak kullanıma müsaittir.


Peştemal sağladığı avantajların yanı sıra, kolaylıkla bağlanarak kullanılması açısından da kadınların ve erkeklerin en sevdiği ürünlerden birisi olmaktadır. Pratik kullanılabilmesi peştemal modellerinin en büyük avantajıdır.

 

Peştemal Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Peştemal alırken, öncelikle kumaş kalitesine dikkat etmek gereklidir. Orijinal peştemaller mutlaka pamuk dokuma olur. Pamuk ve keten dışında başka malzemelerle üretilen ve peştemal olarak satılan ürünler ise asla gerekli randımanı vermemektedir. Peştemal seçiminde sahip olduğu boyutta önemli olmaktadır. Genel olarak boyutları 100x180, 80x180, 120x200 ve 95x175 olarak satışa sunulan ürünler, her zaman kullanım amacına uygun olan boyutlarda alınmalıdır.

 

Peştemal Nerelerde Kullanılır?


Renkli çubuklu desenleri ile çok şık duran peştemal modelleri pek çok farklı amaçla kullanılabilir. Peştemal; banyo havlusu, bornoz, baş örtüsü, hamam peştemali, koltuk örtüsü, masa örtüsü, önlük ya da plaj kıyafeti olarak kullanılabilir.


Karadeniz peştemal ile de ünlü bir bölge olup, yerleşim yerlerine göre kullanım renkleri değişmektedir. Buna bağlı olarak; Gümüşhane’de bordo-beyaz ve kırmızı-beyaz, Akçaabat ile İnebolu arasında kırmızı-beyaz, Artvin ilinde siyah, Rize’de ise siyah-kavuniçi renkli peştemaller tercih edilir. Genel olarak peştemalin kullanıldığı yerler ise şunlardır:


• Hamamlarda
• Banyoda
• Piknikte
• Spor salonunda
• SPA’larda
• Kafelerde
• Restorantlarda
• Arabalarda
• Plajda
• Saunada
• Dekorasyon işlerinde


Peştemal tek katlı olarak ya da çift katlı olarak üretilmektedir. Çift katlı olan peştemal modelleri daha uzun ömürlü olur. Bel, baş ve sırt bölgelerini kapatmak için kullanılabilir. Şık duruşu ve ince dokusu ile günümüzde dünya genelinde de peştemal kullanımı yaygınlaşmıştır. Hepsine Rakip üzerinden istenilen her tarz peştemal modelleri çok uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Sitede bulunan peştemaller online olarak ve güvenli olan ödeme yöntemleri ile anında satın alınabilmektedir.

 

Peştemal Hakkında Merak Edilenler

 

1- Peştemal Nasıl Yıkanır?


Peştemal pamuklu kumaştan üretildiğinden dolayı, çekme durumlarını önlemek için çamaşır makinesinde en fazla 30 derecede yıkanmalıdır.

 

2- Peştemal Nerede Satılır?


Peştemal giysi satan mağazalardan ya da internet üzerinde satış yapan e-ticaret sitelerinden satın alınabilir.

 

3- Erkek Peştemallerinin Farkı Nedir?


Kolay kuruması ve hafif olması nedeniyle tercih edilen peştemaller hem erkekler hem de kadınlar için üretilir. Erkek peştemallerinin, kadınların kullandığı peştemallerden en büyük farkı ise kenarlarında püskül bulunmamasıdır. Kadınların kullandığı peştemallerin kenarları ise her zaman püsküllü tasarımlar olur.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı