Pijama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

pijama alırken dikkat edilmesi gerekenler

Pijama alt ve üst giyim olarak takım halinde ya da tek parça satışa sunulan ve uyurken giyilen bir kıyafet türüdür. İnsanın en rahat ve en huzurlu olması gereken yerde yani yatağında, üzerinde olacak olan pijamanın kalitesi oldukça önemlidir. Durum böyleyken pijama alırken dikkat edilmesi gerekenler merak edilebilir. Öyleyse sizi bekletmeden “Pijama alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun yanıtını verelim.

Her tarza yönelik erkek pijama, kadın pijama ve çocuk pijama seçenekleri bulmak mümkündür. Bu seçimler arasında karar vermek ise zor olandır. Bu zorluğu ortadan kaldırmak adına “Pijama alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunu sizler için yanıtlıyoruz.  

Pijama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku, yaşamsal döngümüze devam edebilmemiz için yemek yemek kadar önem taşır. Uykunun kaliteli olması ise sizlerin elindedir. Rahat bir yatak, yumuşak bir yastık ve temiz nevresim takımlarının yanında pijama takımı da bu unsuru etkileyen faktörler arasındadır. Pijama takımları her yaş grubu tarafından kullanılan ve kişisel hijyen ve öz saygıyı arttıran bir unsurdur. Günün yorgunluğunu gidermek için can attığınız dakikalarda giydiğiniz pijamayı alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Pijamalarınız mevsimsel özelliklere uygun olmalıdır.
 • Kumaş türü hava geçirgenliği olan, terlemeyi önleyen bir dokumada bulunmalıdır.
 • Pijamalarınızı paça boyu, kol genişlikleri, bel lastikleri gibi detayları sizleri rahat hissettirmelidir.
 • Bedensel olarak özel bir durumunuz mevcutsa buna uygun tercihler değerlendirilmelidir.
 • Hamilelik dönemlerinde kadın pijama takımları çoğu zaman değiştirilmez. Fakat bebeğinizin rahatı ve sizin uyku kaliteniz için hamile pijama takımları tercih etmelisinizdir.
 • Erkek pijama takımlarında pijama kalıp ve bedenlerini ekstra olarak inceleyebilirsiniz.
 • Çocuk pijamalarının boyama ve işlemelerinde çocuğunuzun tenine zarar verici maddeler bulunmamalıdır.
 • Satın alacağınız pijama çeşitlerinin elinizdeki mevcut pijamalar ile kombinlenebilmesine özen gösterebilirsiniz. Farklı pijama takımlarını bir arada kullanmak sizlere kendinizi iyi hissettirebilir.
 • Özellikle kadın pijama takımı satın alırken amacınızı belirlemelisiniz. Çeyiz pijama çeşitleri ve günlük pijama çeşitleri arasındaki farkı herkes tahmin edebilmektedir.
 • Zevkinize, gözünüze hoş gelen ve içinde kendinizi mutlu hissedeceğiniz pijama türünü almalısınız. Pijamanız uykunuzu, uykunuz güne nasıl başlayacağınızı belirler.

Pijama alırken nelere dikkat edilmesi sorusuna yanıt genel çerçevesi ile bu şekildedir. Gerek erkek pijama gerekse çocuk pijama olsun her kategori için bu maddeler önem arz etmektedir.

Pijama Günlük Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Pijama çoğu zaman önem derecesi düşük olan bir giyim ürünüdür. Yatağınızda aileniz harici kişiler sizleri görmez ve kıyafetinize göre yargılayamaz. Peki sizin kendinizi motive etmeye ve daha iyi hissetmeye hakkınız yok mu? Pijama giyimi ve pijama seçimleri ne kadar düşünülmesi gereksiz bir konu olarak görülse de sağlıklı uyku sağlıklı bir hayatı beraberinde getirmektedir.

Darlığı ile sizleri sürekli uyandıran bir pijama, mevsime uygun olmayan yapısı ile üşümenize veya sıcaklamanıza neden olan bir pijama takımı… Hatta rengini sevmeden giydiğiniz pijama çeşitleri sizleri fark etmeseniz de etkilemektedir. Rengin ruh hali üzerinde büyük etkisi olduğunu, kıyafetlerinizin sizlerin yansımasını olduğunu unutmadan gerçekleştireceğiniz pijama alışverişlerinizde pijama fiyatları konusunun bir önemi kalmayacaktır.

Pijama Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepsine Rakip üzerinden kadın pijama, erkek pijama ve çocuk pijama kategorilerinden alışverişinizi tamamladınız. Fakat pijamalarınıza dair yapmanız gerekenler burada son bulmuyor. Pijamalarınızın uzun ömürlü olması ve pijama fiyatına değmesini istiyorsanız kullanımlarınıza özen göstermelisiniz. Bunun için:

 • Pijamanızın yıkama talimatına mutlaka göz gezdirin.
 • Çocuk pijama tercihleriniz için hassas deterjanlar kullanın.
 • Pijamalarınızın giyim süresini uzun tutmayın. Sadece uyku esnasında üzerimizde olsa da hijyenik olarak en az haftada bir kez pijamalarınızı değiştirin.
 • Pijama takımlarınızı özel olarak yıkayın. Masraflı bir madde gibi dursa da az kirli giyimlerinizi kısa programlarda yıkayabilirsiniz.
 • Pijamalarınızın kullanım alanı net olmalı. Kahvaltıya pijama ile oturmayın.
 • Farklı kumaş türleri için farklı yıkama programları kullanın.

Kıyafetlerinizin ömürlerini uzatmak tamamıyla sizlerin elindedir. Çok kıyafetinizin olması sizlere kendinizi güzel hissettirse de ekolojik olarak önerilen bir tutum değildir. Üretmek yerine sürdürülebilir yaşam için bu tarz ince noktalar çok önemlidir.

Pijama Çeşitleri

Pijama kullanımı evimizde geçirdiğimiz süre ile doğru orantılıdır. Hal böyleyken de dolabımızda yer alan pijama modellerinin sayısı artmaktadır. Kadın erkek ve çocuk pijama takımlarının birden fazla alternatifi mevcuttur. Kadınlar için saten pijama takımı, lohusa pijama takımı, pamuklu pijama takımı gibi seçenekler oldukça fazladır.

Erkekler içinse kumaş türünün ve deseninin belirleyici özelliği mevcuttur. Erkek pijama seçenekleri çoğu zaman kadınlar kadar cıvıl cıvıl olmayabilir. Vücut formuna uygunluğun ön planda olduğu erkek pijama modelleri için de Hepsine Rakip’te çok satılan seçenekler mevcut!

Sıkça Sorulan Sorular

Pijama alırken kumaş yapısına nasıl karar vermeliyiz?

Bu karar tamamıyla kişiseldir. Alerjen bir vücudunuz var ise ekstra dikkatli davranmalısınız.  Eğer pijamalarınızda baskı mevcut ise boya kalitesinden emin olduğunuz markalardan alışveriş yapmanızı önermekteyiz.

Pijamaları yıkarken farklı deterjan kullanmak zorunlu mu?

Şu ana kadar pijama takımları için özel üretilen bir deterjan mevcut değil. Günlük olarak kullandığınız deterjanları renk ayrımına göre kullanmaya devam edebilirsiniz. Tavsiyemiz bebeğinize ait giyim ürünlerinin yetişkinlerden ayrı yıkanmasıdır.

Etiketler: pijama, pijama takımı
Temmuz 04, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı