Peştemal Havlu ve Bornoz

Peştemal Havlu ve Bornoz

Peştemal Havlu ve Bornoz

Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan peştemal, hamam ve spa merkezlerinde görmeye alışkın olduğumuz bir tür dokuma. Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan tarihi ve dünya çapındaki ünü ile bilinen bu dokumalar, ülkemizi ziyaret eden turistlerin de en çok ilgi gösterdiği parçalar arasında yer alıyor. Hafif ve ince yapıda olması ile öne çıkan peştemal hakkında bilinmesi gereken pek çok veri var. Peştemal nedir?

Peştemal Nedir?

Kelime olarak Farsça kökenli olan peştemal; örten kumaş, iş yaparken giysinin kirlenmesini önleyen önlük ve hamamlarda örtünmek için kullanılan dokuma anlamına gelir. Halk arasında peştemal olarak bilinse de, doğru yazılışı peştamaldir.

Peştemal nedir sorusuna verilecek en kısa cevap ise, belden aşağı sarılan dikdörtgen şeklinde ince dokumadır. Dikişsiz olması nedeni ile düğümlenerek kullanılır. Peştemal giyecek kişi, kumaşı kendi etrafına sardıktan sonra iki ucunu birbirine düğümleyerek tutturur.

Özellikle Buldan’da el tezgahı dediğimiz elektriksiz,tamamen insan gücüyle çalışan tezgahlarda dokunduğu gibi ayrıca yarı elektronik kara tezgahlarda ve tam otomatik tezgahlarda dokunmaktadır.Pamuk,keten,bambu,viskon kullanılarak üretilir.Pamuk ve kök boya kullanılarak el tezgahında dokunan peştemal uzun yıllar kullanılmaktadır.

 

Ayrıca Peştemal’den bluz,elbise,tunik,gömlek,çanta yapılmaktadır.Moda dünyasının her geçen gün daha fazla ilgisini çeken Peştemal daha çok Denizli ve Buldan’da üretilmektedir.

İnce dokusu, zarifliği ve de şıklığı ile özellikle bayanların ilgisini çeken peştemal artık sadece hamamlarda değil, insanların su ile buluştuğu heryerde kullanılmaktadır.

Osmanlı’daki kullanımına bakıldığında peştemalın öncelikli olarak önlük şeklinde kullanıldığı görülür. Özellikle saraylarda, hizmet sınıfını diğerlerinden ayırmıştır. Hamamlarda ise süs amacıyla ve gösterişli gözükmek maksadıyla kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde önlük amacıyla kullanılan peştemalı Karadeniz bölgesinde görmek mümkündür. Özellikle tarlalarda ve tarım işlerinde çalışan kadınların, giysilerinin ön tarafında takmaları ile kullanımı devam etmektedir. Tarih boyunca çeşitli desenlerde ve renklerde üretilen peştemal; günümüzde genellikle siyah, kırmızı ve beyaz olarak satışa sunulur. Ancak farklı markaların ürettiği geleneksel desenleri ve farklı renkleri de bulmak mümkündür. İpekten üretilen ve futa adı verilen peştemalların üretimine ise uzun zaman önce son verilmiştir.

Havlu modelleri sayfamıza göz atarak, sizler için bir araya getirdiğimiz eşsiz ürünlerimizden yararlanabilirsiniz. 

Etiketler: peştemal havlu, peştemal bornoz
Mart 13, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı