Külot Çeşitleri Kaça Ayrılır?

külot çeşitleri nelerdir

Kadın ve erkeklerin en çok ihtiyaç duyduğu iç giyim ürünleri hiç şüphesiz ki, külot çeşitleri. Külotlar kişilerin kendilerini rahat ve daha hijyenik hissetmesi için tercih edilir. Bu ürünler, cilde doğrudan temas ettiği için doğru seçimler yapmak oldukça önemlidir. Külot alışverişi yaparken dikkat edilecek bir diğer nokta ise yaşa, vücut yapısına ve giyilen kıyafete göre seçim yapmaktır. Örneğin, dar bir kıyafetin altına dikiş izleri belli olan bir iç çamaşırı giymek pek de hoş olmayacaktır. Bu yüzden farklı giyim şekillerine ve bedenlere göre külot çeşitleri üretilmektedir. Kadın ve erkek külot çeşitleri ise spesifik farklarla birbirinden ayrılır. Her bir model, kendi içinde avantajlı ve dezavantajlı taraflara sahiptir. İsterseniz, iç giyimde önemli bir yapıtaşı olan külot çeşitlerine farklı bir açıdan odaklanalım!

Erkek Külot Çeşitleri

 

Genel olarak erkek iç giyim ürünleri konusunda birbirinden farklı model ve çeşitte külotlar bulunur. Erkekler şık ve rahat tasarımları, farklı beden seçenekleri olan külotlar arasından kendilerine uygun olan ürünleri seçebilir. Özellikle son yıllarda erkekler iç giyim tercihlerinde erkek boxer külot çeşitlerine daha fazla yönelmektedir. Eski dönemlerde giyilen daha geniş ve rahat olan modeller çok fazla tercih edilmemektedir.

Erkek boxer modelleri:

  • Bel bölgesinden baldırların aşağılarına kadar inerek her noktayı eşit bir biçimde sarmaktadır.
  • Bacaklarda herhangi terleme, sıkma ve iz yapma sorunu yapmamaktadır.
  • Aynı zamanda bu modeller daha çok penye, pamuklu, saten vs. gibi kumaşlardan üretilmektedir.
  • Esnek yapılı olan bu kumaşlar içerisinde erkekler gün boyu rahat hareket edebilmektedir.

Tüm bunların yanında erkek iç çamaşırları, her bedene uygun olarak üretilmektedir. Ayrıca kumaş kalitesi ve markasına göre fiyatlandırması yapılır.

 

Bayan Külot Çeşitleri

Kadın iç giyim parçalarında önemli yer kaplayan külotlar, günümüzde farklı stil ve tarzda üretilmektedir. Bayan külot çeşitleri içerisinde dantelli külot, düz külot, ip detaylı külot vb. gibi pek çok çeşit bulunur. Ayrıca stil bakımından da bayanlara yönelik farklı şekillerde birçok külot üretilmektedir. Son dönemde kadınlar tarafından sıklıkla ve sevilerek tercih edilen külot çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Basic/Slip Külotlar

Kadınların günlük kullanımda en çok tercih ettiği külotlar arasında yer almaktadır. Vücudu saran bir yapısı vardır. Genellikle esnek kumaşlardan üretilmiştir. Daha çok elbise kombinlerinde kullanılmaktadır. Pantolon içine giyildiğinde iz yapma riski bulunmaktadır.

Hipster Külotlar

Hipster külotlar, son dönemde kadınlar arasında en çok tercih edilen külot modellerinin başında gelmektedir. Bu külot modeli şort kesiminden biraz daha kısadır ve düşük bellidir. Kullanımı oldukça rahattır. Kalça kısmını tam olarak sardığı için kadınlara gün boyu rahat ve huzurlu hareket özgürlüğü vermektedir. Görüntü olarak da sevimli ve seksi bir külot modelidir.

Thong Külotlar

Hem rahat ve hem de seksi görünümü bir arada yakalamak isteyen kadınlar için thong tarzı külotlar en iyi tercihler arasındadır. Bu külotlarda arka kısımda T şeklinde bir parça bulunmaktadır. Özellikle şık bir elbisenin altında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

String Külotlar

String, kullanan kadınlar arasında sürekli tercih haline gelen bir çeşittir. Söz konusu string model külotların arka kısmı şerit şeklindedir. Bu sayede kalçaları saramaz. Ön kısmı ve ağı ise yine slip külot çeşidine benzemektedir. Dikkat edilecek noktalardan bir tanesi, string külot satın alınırken mutlaka doğru bedeni seçmek gerekir. Eğer doğru beden tercih edilir ise giyilen kıyafetin içerisinde kusursuz bir görünüm sunmaktadır. String külotlar genellikle dar kesim pantolonların altında kullanılmaktadır.

Brazilian Külotlar

Brazilian külot son dönemde trend külot modellerinin başında yer almaktadır. Bu külotların hem şık hem de rahat bir kesimi vardır. Aynı zamanda kesim kalça bölgesini rahat bir biçimde sarar. Bu sayede vücut hatları daha kusursuz görünür. Brazilian kesim külotların arka tarafı string külotlara göre daha geniştir. Ön tarafı ise slip kesim külotlar gibi rahattır.

Bikini Külotlar

Düşük bel bikini modellerdeki külot çeşitleri bel kısmını orta derecede kaplamaktadır. Belin alt kısmına oturan kesimi ile kalça bölgesini mükemmel bir şekilde saran bikini külot modelleri,  kadın kullanıcılarda günlük hayatın vazgeçilmez modelleri arasındadır. Beden hatlarını belirginleştirir. Çoğu vücut tipi için uygun bir seçenektir. Bu yüzden günlük iç giyim stillerinde rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Tanga Külotlar

Vücudu saran giysiler giymeyi tercih eden kadınlar için, tanga külot modelleri doğru seçim olacaktır. Tanga külot, kıyafetin altında belli olmaz ve büzülmez. Bu sayede hem şık hem de rahat zamanlar geçirmeyi sağlamaktadır. İz bırakmayan yapısı sayesinde,  özellikle dar kıyafetler için ideal bir seçimdir. Bacakları olduğundan daha uzun gösterir ve böylece kıyafetin dış görüntüsünden belli olmamaktadır. 

Full Brief Külotlar

Full brief külot çeşidi düzgün kesimi sayesinde kadınların rahat edebileceği şekilde tasarlanmıştır. Kum saati figürüne sahip kadınlar için yüksel bel kısmı dolayısıyla en rahat seçenek olmaktadır. Kalça ve karın bölgesini tamamen sararak daha düzgün görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında karın bölgesini inceltmede etkilidir.

Külotların Diğer Kullanım Alanları

Külotlar erkek ve kadın iç giyimin yanında diğer pek çok alanlarda da kullanılmaktadır. Bunlardan ilki korselerdir. Külot korse çeşitleri son zamanlarda basen bölgesini toparladığı için özellikle kadınlar tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Kullanım alanlarından bir diğeri ise yaşlı ve bakıma muhtaç hastalar için kullanılan külot bez çeşitleri bulunmaktadır. Külot bezler diğer hasta bezlerine göre daha kolay ve rahat kullanım alanı vardır. Bu kolaylığından ötürü özellikle son dönemlerde sıklıkla yaşlı ve hasta bireyler için tercih edilmektedir.

Külotlar Hakkında Merak Edilenler

Külot çeşitlerinin temizliği nasıl olmalıdır?

İç giyim kategorisinin en çok kullanılan ürünlerinden birisi olan külotların çamaşır makinesinde yıkanması önerilmektedir. Makine ayarı ise 60 derece olmalıdır.

En rahat kullanımlı külot kumaşı hangisidir?

En rahat kullanımı ola külot çeşidi pamuklu ve esnek kumaşlardan üretilen külot çeşitleridir.

Etiketler: külot, külot çeşitleri, külot modelleri
Temmuz 04, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı