Kadın İç Çamaşır Çeşitleri Nelerdir?

Kadın İç Çamaşır Çeşitleri

KADIN İÇ GİYİM

Dış giyimin altına giyildiğinden başkaları tarafından görülemeyen, koruma, hijyen ve konfor amaçlı kullanılacak olan giysilerin ortak adıdır. Eski çağlardan beri insanların kullanmış olduğu giysilerin başında gelen iç giyim ürünleri; zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesi ile büyük değişim geçirmiş ve oldukça farklı model, desen ve renkte insanların beğenisine sunulmuştur. İç giyim denildiğinde akla gelen ilk ürünler; atlet, külot ve sütyendir. Bu üç en temel ürün esas alınarak onlarca farklı isim altında yüzlerce farklı model ile yeni kombinasyonlar oluşturulmaktadır.

BAYAN İÇ GİYİM

 

Dünya iç giyim sektörünü ayakta tutan en önemli unsur bayan iç giyim üretimidir. Üreticiler imalatlarının çok büyük bir kısmını bayan iç giyim ürünlerine ayırmışlardır. Fiyat aralıkları ürün ve marka bazında değişiklikler göstermektedir. Bayanlar için sütyen, tanga, g-string, jartiyer, kombinezon ve korse gibi pek çok farklı amaca hizmet eden ürün çeşidi bulunur. Bayan iç giyim imalatında; pamuklu, saten, dantel, penye, ipek ve deri gibi oldukça farklı kumaşlar kullanılıyor.

KADIN KÜLOT

Bay ve bayan iç giyim denildiğinde akla gelen ilk ürün külottur. Binlerce senedir insanlarca kullanılıyor. Erkek boxer modelleri daha geniş ve rahat kesimli kalıplardan oluşurken bayanlar, daha vücuda yapışan ve seksi modelleri seçmektedirler. Bayan külotları; jartiyer ve gecelik gibi pek çok yan ürünle beraber kullanılıyor. Üst kısmında lastik bant kullanılarak vücuda oturması sağlanır. Alt kısmında ise iki bacağın gireceği kadar bir aralık mevcuttur. Bayan iç giyim üretiminin en büyük kısmını oluşturan bayan külotunun boyu kasıklarda son bulduğundan paçalı modelleri üretilmez. Üretiminde yoğun olarak penye gibi pamuklu kumaşlar kullanılır.

KADIN SÜTYEN

İçinde bulunduğumuz yüzyıla kadar bayanlar sütyen kullanmazdı. Bunun nedeni bayanların üst üste çok kıyafet giymeleri idi. Sütyen; bayan iç giyim çeşitliliğinin en önemli ögelerinden birisidir. Göğüsleri dış etkenlerden korumak, sarkmasını ve dış kıyafetin altından belli olmasını engelleyerek daha şık ve estetik bir görünüm elde edilmesini sağlar. Silikonlu, askısız, destekli ve sporcular için olan modellerinin yanında emziren anneler için özel olarak üretilenleri de bulunur. Saten ve ipek gibi gösterişli kumaşlarla üretilen bu iç giyim modeli, penye gibi pamuklu kumaşlardan da üretilmektedir.

 

DESTEKLİ SÜTYEN

Alt kısmında bulunan metal destekler sayesinde göğüslerin yukarı kalkmasını ve daha dik bir görüntü elde edilmesini sağlar. Destekli sütyenler genelde küçük ya da sarkık göğüslü bayanlar tarafından tercih edilerek onların daha alımlı ve dekolteli giysiler giymesine olanak sağlamaktadır.

 

DESTEKSİZ SÜTYEN

Bu tip sütyenler göğüsleri bütünüyle sararak vücuda yapışmasını ve toparlanmasını sağlar. Dış kıyafetin altına giyilen desteksiz sütyenler göğüslerin genel yapısını bozmadan daha şık ve estetik bir görüntü elde edilmesini sağlar. Desteksiz sütyenlerde herhangi bir metal aksam bulunmadığı için sporcu kadınlar tarafından da rağbet görür ve onlara daha rahat hareket etme imkanı sağlar. Desteksiz sütyenler, bayan iç giyim piyasasının en estetik ve şık ürünleridir.

KADIN ATLET MODELLERİ

Genellikle erkekler tarafından tercih edilen, kolsuz ve geniş askılı olarak üretilen bir iç giyim çeşididir. Pamuk ipliğinden üretildiği için ter emici özelliği vardır. Beyaz rengin yanında gri, siyah gibi tonlarda da üretilmektedir. Birçok spor dalında üst giyim olarak da kullanılıyor. Yeni nesil genç erkekleri tarafından modası geçmiş bir ürün olarak değerlendirilmektedir.

 

KORSE

Günümüzde doktorlar tarafından bay ve kadınlara sağlık amaçlı olarak önerilen korseler; kadınlar için dış giyimi daha da güzelleştirmek amacı ile iç giyim piyasasında de kullanılıyor. Eskiden kadınlar korselerini giymek için muhakkak birilerinden destek alırlardı. Ama teknolojideki gelişmeler korselerin daha kullanışlı ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlamıştır. Pamuklu kumaşın içerisine yerleştirilen elastik bantlar korsenin vücudu bütünüyle sarmasını ve dış kıyafetin daha şık bir görünüme sahip olmasını sağlar.

JÜPON

Etek gibi kısa modellerinin yanında askılı boydan modelleri de mevcuttur. Dış kıyafetin altına giyilerek tarlatan vazifesi görür. Üretiminde saten gibi kumaşlar kullanıldığından dış kıyafetin yukarı toplanmasını engelleyerek daha dökümlü ve estetik görünmesini sağlar. Uç kısmında kullanılacak olan metal aksesuarlar ile gelinlik gibi modellerin iç kısmına giyilerek eteğin daha bol görünmesine yardımcı olur.

 

GECELİK

Gecelik, bayan iç giyiminin amiral gemisidir. Yatak kıyafeti olarak tasarlandığı için dökümlü kesimler daha çok tercih edilir. Pamuklu, saten, ipek, naylon, tül ve penye gibi oldukça farklı kumaşlardan üretilmektedir. Dantel, metal ve deriden oluşan süslemelerle; askılı - askısız, kollu - kolsuz, kısa veya uzun modellerle bayan iç giyim severlerin beğenisine sunulmaktadır. Geceliklerde kırmızı, beyaz ve pembe en çok kullanılacak olan renklerdendir. İç giyim piyasasında bol çeşitliliği ile dikkat çeker.

SATEN GECELİK

Saten gecelikler, satenin kışkırtıcı özelliği niyle kadın vücudunu seksi ve güzel gösterdiğinden en çok tercih edilen gecelik modellerinin başında gelir. Saten gecelikler çeşitli boylarda üretilmektedir. Kalça üzerinde biten kısa modellerinin yanında, diz hizasında olanları ile ayaklara kadar uzun modelleri de vardır. Beyaz, kırmızı, fuşya, pembe ve mor gibi renkler saten geceliklerin olmazsa olmazlarındandır. Kadın iç çamaşır modellerinin vazgeçilmezlerinden olan saten çamaşır modellerini rahat bir şekilde günlük kullanımda değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte kadın tutku iç çamaşır modellerini de sitemiz üzerinden satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz. 

TÜL GECELİK

Seksiliği ön plana çıkaran tül kumaşlardan üretilen iç giyim ürünleridir. Askılı kısa modellerinin yanında uzun yırtmaçlı modelleri de tercih edilir. Tülün teni gösteren transparan özelliği nedeniyle içerisine külot veya sütyen gibi diğer unsurlar ilave edilerek de giyilebilmektedir. Dantel işlemeli modeller en çok tül geceliklerde görülmektedir.

PENYE GECELİK

İç giyim piyasasında çok önemli bir konuma sahip olan penye kumaştan üretilirler.Özellikle soğuk havaların vaz geçilmez bayan iç giyim ürünüdür. İnce pamuklu kumaş kullanılarak imal edildiğinden vücut ısısını koruma özelliği vardır. Penye geceliklerde erkek ve bayanlar için bol model seçeneği bulunur. Genellikle gri ve benzeri renk tonlarında üretilen penye gecelikler; uzun veya kısa kollu ve alt-üst olmak üzere iki parçadan oluşurlar.

ŞİFON GECELİK

Kadın vücudunun güzelliğini en güzel yansıtan iç giyim ürünlerinin başında şifon gecelikler gelir. Bayanlar tarafından en çok ince ip askılı modeller tercih edilir. Önden ve yandan bağcıklı modellerinin yanında geniş etek kısmı ile seksiliği ön plana çıkaran çeşitleri mevcuttur. Kırmızı ve siyah tonlar şifon geceliklerde en çok kullanılacak olan renklerdir.

SABAHLIK

Adından da anlaşılacağı üzere sabah yataktan kalkınca giyilen bir iç giyim kıyafetidir. Modellerin çoğunluğu diz altına kadar uzun olabilen, belden kuşaklı ve yandan ceplidir. Saten, ipek ve penye gibi farklı kumaş türlerinden üretilebilmektedir. Sabahlıklar başka bir ürünün yanında takımın bir parçası olarak satılan bayan iç giyim ürünleridir. Sabahlığın erkek için üretilen modellerine “robdöşambr” denilmektedir.

KOMBİNEZON

Benzer görüntüye sahip olduğundan dolayı saten geceliklerle karıştırılabilmektedir. Saten veya ipek gibi kumaşlardan üretildiği için giyildiği zaman dış kıyafete astar vazifesi yaparak daha estetik ve alımlı taşınmasını sağlar. Askılı ve diz üstü boylarda satışa sunulurlar. Yatak kıyafeti maksatlı olarak gecelik niyetine de kullanılıyor.

FANTAZİ İÇ GİYİM

Bayanların günlük kullanmış olduğu iç giyim kıyafetlerinin haricinde, oldukça farklı renk, desen ve kumaşlar kullanılarak üretilen, insanlara fantastik bir mizansen sunabilen temel amacı heyecanlı bir cinsel hayata sahip olmak isteyenleri amaçlayan, çeşitli kostüm ve fantastik sıradışı tasarımlardan oluşan iç giyim ürünlerinin ortak adıdır. Fantazi iç giyim ürünlerinde ipek, saten, tül, vinyl ve elastik kumaşlar kullanılır. Bir takım meslek ve hayal kahramanlarının seksi kostümleri, babydoll, vücut çorabı ve jartiyer gibi ürünlerle desteklenmektedir. Meraklılarına çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Etiketler: kadın iç çamaşır
Mart 14, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı