Havlular Nasıl Yıkanır? Kaç Derecede Yıkanır?

havlular nasıl yıkanır

Havlular Nasıl Yıkanır? Kaç Derecede Yıkanır?

İnsanların kişisel temizliğini doğru şekilde yaptığını hissetmesi için yıkanma ne kadar önemliyse su ile temizlenme sürecinden sonra kurulanmakta bir o kadar önem taşımaktadır. Temiz ve yumuşak bir havlu, veya bornoz ile kurulanmanın verdiği konforu sağlamak için havlunun yıkanma tekniği oldukça önemlidir. Özenli ve lüks banyo yaptıran ev sahipleri bu özeni aynı şekilde havlularına göstermektedir. Kullanılan havluların uzun süre dayanmaları, yumuşak kalmaları ve kurulanma aşamasında kabarık, sert bir hissiyat yaratmamaları için  uzun süreçte  onlara nasıl düzgün bir şekilde bakılacağını bilmek önemlidir. Havluları yıkamak, onları çamaşır makinesine atmak kadar basit bir iş gibi görünse de, havluları yumuşak tutmak ve daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için doğru yıkama tekniğini kullandığınızdan emin olmanız gereklidir. Bunun içinse bilmeniz gereken bazı noktalar var. Havlu yıkamak, kirli havluları doğru şekilde temizlemek ve havluları hangi program ile yıkamanız gerektiğini öğrenmeniz için yazımızı okumanız yeterli olacak.

Havluları nasıl yıkayacağınızı öğrenmeden önce, onları ne zaman yıkamanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Öncelikle banyo havlularını ilk kez kullanmadan önce kesinlikleyıkamanızı öneriyoruz. Çünküçoğu yeni havlu, havlunun emicilik özelliğini engelleyen silikon veya diğer cilalarla kaplanmış halde sizlere ulaşmaktadır. Çünkü bu kaplama havlulara mağazanın reyonunda yer alırken ekstra kabarık bir görünüm ve hissiyat vermektedir. Yeni alınan havluların kullanılmadan önce yıkanması bu cilaları ortadan kaldırır ve maksimum emiciliğe izin verir.

Havlu yıkama konusunda bilmeniz gereken ince detaylara gelecek olursak.  Açık ve Koyu renk sahibi havlularınızı ayrı şekilde yıkamanızı öneriyoruz. Bu renk havlularınızı yıkamadan önce açık ve koyu renkleri aralarında ayırın. Beyaz havlularıkesinlikle koyu renkli havlular ile yıkamayın. Havlular çok emici bir yapıya sahip olduğundan, daha açık renkli havlular koyu renkli havlular ile yıkandığında boya renginin bir kısmını alabilirler. Bu da havluların renginin solmasına yol açabilir. İkinci bilinmesi gereken konu çamaşır makinesinin ne kadar doldurulması gerektiği konusunda. Çamaşırı makinesini aşırı şekildeyüklemeyin. Ortalama olarak, standart bir çamaşır makinesi yaklaşık yedi banyo havlusu alabilir. Tabi bu miktar gelişen ve değişen teknoloji sonucunda değişim göstermeye devam etmektedir. 

Üçüncü dikkat edilmesi gereken konu deterjan kullanımı hakkında. Havlularınızı yıkarken daha az deterjan kullanın. Gereğinden fazla çamaşır deterjanı kullanmak havlularınızın sertleşmesine neden olabilir. Doğru ve en iyi sonucu elde etmek için normalde kullandığınız çamaşır deterjanı miktarının yaklaşık yarısını havlular için kullanmak iyi bir fikirdir. Doğru miktarda kullanılan deterjan miktarı havluların yumuşaklık miktarını oldukça arttıracaktır. Ayrıca havlulara istenirse çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. Havlularınızda lekeler varsa, çamaşır suyu onları temizlemek için iyi bir yöntem olacaktır. Ancak beyaz havlularınızı yıkarken klorlu veya klorsuz güvenli olacak şekilde çamaşır suyu kullanmalısınız. Renkli havluları yıkarken, klorlu ağartıcı koyu renkli havluları solduracağı ve zarar görmesini istemeyeceğiniz değerli ve özel havlularınızı mahvedecek beyaz lekelerbırakacağı için yalnızca güvenli ağartıcı kullanmalısınız. Çamaşır makinesinin programı oldukça önem taşımaktadır.Özel havlularınız çamaşır makinenizde normal döngüde yıkanabilir. Daha hızlı sıkma ve daha uzun yıkama süresi içeren programlarda daha yumuşak programlara kıyasla havluların kumaş liflerinden kiri ve bakterileri daha iyi temizlemeye yardımcı olduğundan, bu döngüler havluları temizlemek için en iyi sonucu verir.

En önemli konulardan olan sıcaklık konusu hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar mevcuttur. Havlular hangi sıcaklıkta yıkanmalıdır sorusunun cevabıbeyaz ve açık renkli havlular kirlilik derecesine göre yüksek sıcaklıkta bir programda, iyi kalite bir çamaşır deterjanıyla yıkanmalıdır. Yani derece fark etmeksizin yüksek sıcak su ayarında güzelce yıkanabilir. Sıcak su bu noktada daha iyi temizlik için beyaz ve açık renkli havluların parlatılmasına yardımcı olur. Koyu renkli havlular ılık su ayarında yıkanmalıdır. Ilık su, renkleri korumaya ve bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur.

Bornozlar kaç derecede yıkanır ?

Bornozlarda havlular gibi uzun yıllar boyunca yıpranmadan kullanılmak istenen tekstil ürünleridir. Ve uzun yıllar boyunca kullanım isteği bornozun doğru ısıda yıkanması ile mümkün olabilmektedir. Genel olarak bilinenin tersine şekilde bornozların çok yüksek derecedeki ısılar ile yıkanması bornozun zarar görmesine. Bornozun kaliteli yapısını bozarak yumuşaklığını kaybetmesine yol açar. Bornozlarınızı 30 dereceye ayarlanmış çamaşır makinesinde yıkamanız doğru bir tercih olacaktır. Bornozlar üretilirken kullanılan malzemelere göre farklılık göstermektedir. Temizlemesi en kolay bornoz kumaşı Pamuk olarak söylenebilir. Pamuk dayanıklıdır, bu nedenle bu bornozları hafif deterjanlı, ılık suda ve normal programda çamaşır makinesine atabilirsiniz. Bornozların yumuşacık olması ve daha güzel kokuya sahip olması için çamaşır makinenize ön yıkamadan sonra yumuşatıcı ekleyebilirsiniz.

Bornozlarınızı yıkarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride üreticilerin sizler için bıraktığı talimat etiketleri. Bornozun ense kısmında yer alan yıkamatalimatlarını inceleyip buna göre yol aldığınızda bornozlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Nasıl pamuk türünden bir bornozu yıkarken farklı yollar izliyorsanız sentetik bornoz içinde İpek bornoz içinde farklı yollar izlemelisiniz. İpek kırılgan narin bir kumaş gibi görünür, ancak belirli önlemleri alırsanız bu bornozların bakımı kolaydır. Yukarıda belirttiğimiz üzere üreticinin etiketlerine dikkat etmeniz gerektiğini söylemiştik fakat ipek içeren bornozları yıkarken iki kat dikkatli olmanızı öneriyoruz. Yıkadığınız havluları kurutma makinesinde kurutarak daha yumuşak olmalarını sağlayabilirsiniz. Kurutma makinesine sahip değilseniz, yıkanan havluları makinadan çıkardıktan sonra bekletmeden bir an önce asmalısınız. Ve gerek havlu yıkarken gerek bornoz yıkarken her zaman çamaşır makinesini kullanmanızı el ile yıkama yaparak hem gereksiz fiziksel yorgunluk hem de gereksiz su israfı yaratmamanızı öneriyoruz. El ile yıkamada kesin temizliğe ulaşamayacağınızı bilmenizde ve buna uygun olarak adımlar atmanızda fayda var.

Havlular Hakkında Merak Edilenler

Havlular neyden yapılır?

Pamuk sıvıyı oldukça hızlı emdiği için havlu yapımında hammadde olarak pamuk kullanılmaktadır.

 

Havlu çeşitleri nelerdir?

 

Havlu çeşitleri, el havlusu, banyo havlusu, plaj havlusu ve spor havlusu olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

 

 

 

 

Etiketler: kaç derece havlu yıkamak yumuşaklık program hangi derece uygun sıcaklık kirli havlular bornoz yıkamak bornozlar kaç derecede yıkanır
Şubat 04, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı