Hangi Renk Çorap Hangi Renk Ayakkabı ve Elbise İle Giyilir?

hangi renk çorap hangi elbise ile giyilir

Hangi Renk Çorap Hangi Renk Ayakkabı Ve Elbise İle Giyilir?

 Çoraplar stil konusunda bazen gereksiz veya küçük bir detay gibi görülse de, şık görünümün tamamlayıcı parçalarından biridir. Bazen dikkat çekmek için giyilen desenli, hareketli çorapların yanı sıra daha soft ve arka planda kalan çoraplar da tercih edilebilir. Özellikle sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez bir parçasıdır çoraplar. Hem sıcak tutmak hem de kombini tamamlamak amacıyla sık sık tercih edilir. Günümüzde çorap sektörü, oldukça fazla modele sahiptir. Her zevke hitap edecek şekilde, binlerce çorap modeli alıcıya sunulur.

 Hem erkek hem de kadınlar için, günlük hayatın vazgeçilmez bir giyim eşyasıdır çoraplar. Doğru model ve renkte tercih edildiğinde ise, kombinlerin tamamlayıcısı olabilir. Hatta doğru çorap seçimi,görünümlerin kurtarıcısı haline bile gelebilir. Günlük hayatta tercih edilen ayakkabılar, çorap seçimi konusunda önemli ipuçları verir. Ayakkabıya uygun şekilde tercih edilen çoraplar, zıt bir görünümünün de önüne geçer. Açık model ayakkabılarda, daha kısa ve detaysız çoraplar tercih edilebilir. Kışın mecburiyeti haline gelen çizme ve botların altında ise çoraplar çoğunlukla daha geri planda kalır. Fakat botların içinde dahi, giyilen çorapların genel görünüşe uyumlu olması tavsiye edilir. Zira ev ortamında botların çıkartılması gerekirse, görünüşe tezat duran çoraplar şıklığı bozacaktır.

  Günlük hayatında sıklıkla spor ayakkabı tercih edenlerin ise, çorap konusunda daha özgürce model seçme şansı vardır. Bu noktada önemli olan, ayakkabının bilek boyu ve kullanılacağı alan olarak ayrım yapılmasıdır. Zira spor ayakkabılar artık birçok alanda hatta takım elbiselerle dahi kullanılıyor. Beyaz ayakkabı konusunda çoğunlukla yanlış çorap tercih edilir. Çünkü beyaza-beyaz algısı hala devam ediyor. Fakat beyaz ayakkabı, daha rahat ortamlarda uzun, hareketli ve rengarenk çoraplar için oldukça uygundur. Oxford olarak adlandırılan ayakkabılarda ise doğru seçim merserize çoraplardır. Koyu tonlu ve yumuşak iplikten yapılan bu çoraplar, oxford model ayakkabılar için harika bir tercih olacaktır.

  Kadınların vazgeçilmezleri olan topuklu ayakkabılar, çorap seçiminin önemini en fazla yansıtan modellerdir. Zira topuklu ve klasik ayakkabılar için tercih edilebilecek çoraplar daha kısıtlıdır. Kadınsı bir görünüm için, bacakları ortaya çıkaran ten rengi ince çoraplar tercih edilir. Bu çoraplar farklı boy seçeneklerine sahiptir. Bazen çorapsız şekilde topuklu ayakkabı kullanmak şıklık olarak algılansada, ince çorapların bacakları ön plana çıkardığı ve zarif bir görünüm kattığını da söylemek gerekir. Topuklu ayakkabıya sıkı sıkıya bağlı kadınların yanı sıra, sıfır topuklu babet ayakkabılardan da vazgeçmeyenler oldukça fazla. Hatta babet ayakkabılara özel üretilen babet çorapların da zamanla kullanımı yaygınlaştı. Ayaktaki kumaş görünümünü minimuma indiren bu çoraplar, erkekler tarafından da yoğun ilgi gördü.

Ayakkabıya uygun çorap seçimi çoğunlukla göz ardı edilse de, günümüzde her parçanın önemli olduğu bir gerçektir. Çorap seçimlerinin kişiyi yansıttığı da söylenebilir. Daha soft ve kibar modeller, daha sakin kişiliğin bir yansıması olabilir. Bunun yanı sıra, daha hareketli, desenli hatta rengarenk çorap tercih eden kişiler de epey fazladır. Özellikle ayakkabının dışına çıkartılan uzun renkli çoraplar, genç yaş grubu için önemli parçalar olmuştur.

Kadın çorap modellerinin, erkeklere göre daha uçsuz bucaksız bir çeşitliliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kullanım alanı geniş olmasının yanı sıra, birçok seçenekte ve modelde kadın çorabı üretiliyor. Her kadının zevkine ve ihtiyacına uygun çorabı seçmesi oldukça kolay. Önemsiz bir detay gibi görünse de, çorabın sadece rahatlığı bile kişinin günü nasıl geçireceğini etkiler. Ayakta yokmuş hissi veren çorapların yanı sıra, daha sıkı ve süslü çoraplar da vardır.

Kadınlar giysiye uygun çorap konusunda biraz daha hassas olabilir. Bunun sebebi, elbise ve etek gibi daha kısa model kıyafetlerde, çorabın oldukça ön planda durmasıdır. Kadınsı bir görünüme önem verenler, file çorap gibi daha iddialı modellere yönelir. File çoraplar, düz desenli kısa elbise ve eteklerin altında tam bir şıklık abidesidir. Bunun yanı sıra, günümüzde file çoraplar, yırtık model kotların altında bile kullanılmaya başlanmıştır. Kullanan kişiyi ön plana çıkaran ve feminen görünüm katan, bir giyim aksesuarı olarak düşünülebilir.

 Daha sade, fakat çarpıcı bir görünüm isteyen kadınların ise tercihi genelde ince siyah çoraplar oluyor. Özellikle siyah elbise altında kullanılan bu model, elbiseyle uyumlu bir ahenk oluşturur. Elbiseyi biraz daha arka plana atsa da, bacakları öne çıkaran siyah çoraplar, feminen kadınların gardırobunda mutlaka yer edinir. İş dünyasında veya günlük hayatın içinde dolabında gri elbise eksik etmeyenler, çorap konusunda biraz daha detaycı olabilir. Çünkü siyaha nazaran gri elbiseler biraz daha detayları belli eden modellerdir. Altına siyah veya ten rengi ince bir çorap kullanılabileceği gibi, hafif desenli dantel modeller de tercih edilebilir.

Gardırobunda elbiseden çok eteğe yer verenler, çorap için biraz daha özgürdür. Daha resmi kumaş etekler, ten rengi külotlu çoraplarla tamamlanabilir. Son zamanların popüler parçası olan deri etekleri ise siyah fileli çoraplarla daha göz alıcı hale getirmek mümkün. Bunun yanı sıra, daha spor bir model olan kot etek, çorap konusunda biraz özgürlüğe imkan tanır. Kot eteğin altında, kısa soft tonlarda, üst parçayla uyumlu çoraplar terci etmek, düzgün bir görünüşe imza atar.

Çoraplar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çorap kalitesi nasıl anlaşılır?

Kaliteli çoraplar kaliteli pamuklardan ve ipliklerden üretilir. Bununla birlikte kaliteli çorapların lastik kısmı bileğinizi sıkmaz ve konforlu hissetmenizi sağlar.


Çorap alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Çorap alırken çorabın ilk olarak ayağına uygun beden olduğundan emin olmanız gerekir. Daha sonra ise kış ayları için bir çorap satın almak istiyorsanız mutlaka pamuklu çorap seçmeniz gerekir. Bununla birlikte çorap almadan önce çorabın etiketini okumalısınız.

Etiketler: çorap seçimi giysiye uygun ayakkabıya uygun ten rengi file çorap gri elbise siyah elbise kot etek beyaz ayakkabı uygun çorap çorap modeli kadın çorap
Şubat 06, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı