Göğüs Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Göğüs Ölçüsü Nasıl Hesaplanır? Sütyen Seçimi

Sütyen ölçünüzü bilmek için meme altı ve meme üstü ölçülerinizi bilmeniz gerekmektedir.

İç giyimde doğru beden ölçünüzü bilmek normal dış giyiminizdeki beden ölçülerinizi bilmekten daha önemlidir. Bedeninizle direk olarak temas eden bir giysinin de tam üzerinize göre olması gerekir.

İç çamaşırlarının en komplike parçası olan sütyenler için doğru ölçü daha da önemlidir. Ölçünüzü bir kere öğrendiğiniz zaman sütyenleri denemeden de almanız mümkün olur.

Meme altı çizgisi ve meme üstü ölçülerinizi bilirseniz sütyenler için basit beden bulma yöntemini de öğrenmiş olursunuz.

Elinize bir mezura alın ve aynanın önüne geçin. Doğru sütyen ölçünüzü bulmak için regl olmadan birkaç gün öncesinde ölçü almamanız öneri edilir. Çünkü bu dönemde vücutta su tutulduğu için memeler normalden daha şiş ve gergindir.

Aslında sütyen ölçüsü iki değerden oluşur; beden ve kup ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken kup, meme büyüklüğüyle ilgilidir.

Her bayanın bir beden ve kup ölçüsü vardır, ama her sütyen modelinde ayrı kuplar üretilmez. Çünkü genel olarak bayanların meme büyüklükleri vücutlarıyla orantılıdır.

Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak şekilde geçmesine özen gösterin.

Örnegin çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gerekli olan sütyen 80 beden olmalıdır. Sütyen bedenleri  5 santimetrelik birimler halinde arttığından, en temel birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

Meme altı çevresi ve sütyen ölçüleri:

70 santimetre ve altı 70 beden

71-75 santimetre arası 75 beden

76-80 santimetre arası 80 beden

81-85 santimetre arası 85 beden

86-90 santimetre arası 90 beden

91-95 santimetre arası 95 beden

96-100 santimetre arası 100 beden

Mezuranızı yine sırttan öne doğru,ama bu kez meme uçlarınızdan geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer,birinci aşamada elde edilen degerden daha fazla olacaktır. İki değer arasındaki bu fark kup ölçüsünü bulmamıza yarar.

Meme altıyla fark ve kup ölçüsü:

6.5 santimetreden küçükse A

6.5-13 santimetre arasıysa B

14-19.5 santimetre arasıysa C

19.5-26 santimetre arasıysa D

26 santimetreden büyükse DD

Meme altı çevrenizin 73 santimetre, meme üstü çevrenizin ise 86 santimetre olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındakı fark 11 santimetre olduğundan kup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısıyla sütyen ölçünüz 75B'dir.

Ancak tüm sütyenler kup bedenli üretilmez. B normal kup ölçüsü olarak nitelendirilir ve sütyenler genelde B kup olarak üretilir, çünkü bayanların çok büyük bir çoğunluğu B kup ölçüsündedir. Sütyende kup belirtilmemişse B'dir.

Hangi vücut tipi hangi modeli seçmeli?

Kimi zaman yanlış sütyen seçimleri, istenmeyen görüntülerin beraberinde gün boyu kendinizi rahatsız hissetmenize ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunları yaşamamak için nitelikli ve doğru sütyen seçimi önemlidir.

Büyük memeliler, geniş askılı, yan destekli, sırta binen ağırlığı hafifleten ve hareket özgürlüğü sağlamayı başaran sütyenleri tercih etmelidir. Özellikle balenli sütyenler toplayıcı özelliklerinden dolayı bayanlar için çok uygundur.

Küçük memeliler, süngerli ve alttan destekli modelleri tercih etmelidir. Eğer 'maximiser' tarzı push-up dolgulu sütyenler kullanılırsa memeler olduğundan bir beden daha büyük görünür.

Çocuksu ve düz hatlılar, gece elbiselerinin içerisine büstiyer giyerek daha dolgun hatlı bir görünüme kavuşabilir.

Hamileler, sağlık ve rahatlıkları için pamuk ağırlıklı, balensiz, orta kontrollü ve tam kontrollü sütyenler giymelidir. Bebeğini emziren anne adaylarının ise kopçaları önden açılan emzirme sütyenlerini tercih etmeleri gerekir.

* Ölçünüzü, göğüslerinizde oluşacak şişlik ve gerginlikten etkilenmemesi için regl olmadan bir kaç gün öncesinde alınız.

Kadın sütyen modellerimize göz atarak en rahat, en uygun fiyatlı ve en şık sütyenlere sizler de sahip olabilirsiniz.

Etiketler: sütyen seçimi
Mart 01, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı