Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olur? Sütyen Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

doğru sütyen seçimi

Sütyen Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olur?

Kadınların gün içerisinde şık ve rahat olmaları için dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta vardır: Doğru sütyen seçimi! Her kadın bilir ki, sütyen satın alırken birçok model ve beden seçeneği karşımıza çıkar. Oldukça kafa karıştırıcı olabilen bu durum, yanlış tercihler yapmamıza neden olabilir. İçinde rahat hissetmediğiniz bir sütyen aldığınızda, kıyafetlerinizin hoş durmadığını ve yanlış bir seçim yaptığınızı fark edeceksiniz. Ürünün tarzı ne kadar hoşunuza giderse gitsin, bir süre sonra giymemek üzere rafa kaldıracaksınız. Peki, sütyen alırken nelere dikkat edilmeli? Doğru sütyen seçimi nasıl olur? Adeta sizin için üretilmiş olan sütyeni bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Sütyen Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru sütyen seçimi, sanılanın aksine hiç de zor değildir. Genellikle kadınlar, sütyenin formunun aksine görüntüsünden etkilenerek satın almayı tercih eder. Fakat bu kesinlikle bir hatadır ve çeşitli sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Özellikle rahatsızlık hissine sebep olması, sırt ve omuz ağrısına yol açması, kambur bir duruşunuzun olması ve göğüslerinizin şeklinin değişime uğraması gibi etkenler sayılabilir. Bu durum, uzun vadede canınızı sıkacak ve giydikleriniz estetik açıdan hoş görünmeyecektir. Fakat hiç endişelenmenize gerek yok! Şimdi sizlerle sütyen alırken dikkat etmeniz gerekenleri, hangi sütyen modellerini tercih etmeniz gerektiğini ve aklınızda bulunması gereken ayrıntıları paylaşacağız. Bunlar:

 • Sütyen göğsünüze tam oturmalı, taşma veya sarkma yapmamalıdır.
 • Kopçası çok yukarıda veya aşağıda kalmamalıdır.
 • Askıları, omuzlarınızı rahatsız edecek şekilde sıkmamalıdır.
 • Sütyenin orta kısmı göğüslerinizin tam ortasına yerleşmelidir.
 • Balenli bir model ise canınızı acıtmamalıdır.
 • Sütyen kumaşı, gün içerisinde rahatsızlık hissine veya alerjiye neden olmamalıdır.

Doğru Sütyen Seçimi için İpuçları

Dolabınızdan asla eksik olmayan, dilediğiniz renk ve modelde tercih edebileceğiniz sütyenlerinizi satın alırken, nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Fakat asıl önemli noktayı belirtmezsek, yanlış tercihler yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Zira bedeninizi tanımadığınız takdirde doğru sütyen seçimi yapamayacaksınız. Bunun için göğüs tipinizi ve sütyen ölçünüzü net olarak biliyor olmalısınız. Sizlere bedeninizi tanıma konusunda yardımcı olacak birkaç ipucu şu şekildedir:

Sütyen Ölçünüzü Belirleyin

Sütyen ölçüsü belirleme, iki aşamalı olarak gerçekleşmelidir. Çünkü sütyen bedenlerinde yer alan numaralar göğüs altının çevresini, harfler ise göğüs ölçüsünü ifade eder. Örneğin, 85B bir sütyende göğüs altı çevresi 85 cm iken göğüs ölçüsü B olacaktır. Sütyen ölçünüzü belirlemek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • İlk olarak bir mezurayı göğüslerinizin altından geçirerek orta noktada buluştuğu yeri belirleyin. Bunu yaparken dik durmaya, göğüslerinizi öne çıkarmamaya ve mezurayı sıkmamaya özen gösterin. Diyelim ki göğüs altı çevresi ölçünüz 77 cm çıktı. Bunu en yakın değer olan 75’e yuvarlamalısınız.
 • İkinci olarak, mezurayı bu kez göğüslerinizin üzerinden geçirerek orta noktada buluşturmalısınız. Bunu yaparken mezurayı sıkı veya bol bırakmadığınızdan emin olun. Çıkan değer göğüs kupunuzu belirlemenize yardımcı olacaktır. A en küçük değer iken E en büyük değeri ifade eder.
 • Sütyen ölçünüzü belirlemek için mezura kullanarak gerekli işlemleri tamamladığınızda, ürünü satın alacağınız firmanın sütyen bedeni tablolarına göz atabilirsiniz.

Size En Uygun Modeli Tercih Edin

Göğüs bedeninizi belirlediniz. Peki, göğüs tipiniz? Birbirinden farklı şekil ve modellerde sütyen bulabilirsiniz. Fakat size en uygun sütyen modelini bulmak için göğüs tipinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bilinene göre 7 tip meme şekli vardır. Bunlar:

 • Ayrık Göğüs Tipi: Göğüslerinizin arasında gözle görülür bir mesafe varsa ayrık memelisinizdir. T-shirt sütyen veya ortasında lastik bulunan sütyen modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Yuvarlak Göğüs Tipi: Yuvarlak, dolgun ve bitişik görünen göğüslere sahipseniz yuvarlak meme tipine uygun modelleri seçmelisiniz. Desteksiz ve vücudunuzu saran modeller tam da size göre.
 • Doğu-Batı Göğüs Tipi: Göğüs uçlarınız birbirinden farklı taraflara bakıyorsa, doğu-batı meme tipine sahipsiniz demektir. Göğüslerinizi iki yandan ittirerek birleştirecek sütyenleri tercih edebilirsiniz.
 • Damla Göğüs Tipi: Uzaktan bakıldığında damlaya benzeyen, yuvarlak ve üst kısmı nispeten daha küçük olan göğüsler damla olarak adlandırılır. Genellikle her sütyen modeli, bu meme tipi için idealdir.
 • Uzun Göğüs Tipi: Üst kısmı uzun, hafif aşağı doğru uzanan göğüsler uzun meme olarak bilinir. Destekli veya bralet modelindeki sütyenleri tercih edebilirsiniz.
 • Asimetrik Göğüs Tipi: Genellikle bir memenin bir diğerinden daha büyük olduğu bilinir. Fakat bu, gözle görülür bir şekilde fark ediliyorsa, asimetrik tipte memeniz vardır. Destekli ve göğüslerinizi yukarı doğru toparlayacak olan modelleri satın alabilirsiniz.
 • Çan Göğüs Tipi: Uzun meme tipine benzeyen, fakat orta kısmı daha dolgun olan göğüslere çan denir. Genellikte tam kalıp ve vücudunuzu saran sütyenleri giymenizi önerebiliriz.

Emzirme sütyenleri hakkında detaylı bilgi edinmek için "Emzirme Sütyenleri Kaç Ay Takılmalıdır?" adlı blog yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Sütyen Seçimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doğru sütyen nedir?

Doğru sütyen; giydiğiniz anda sizi rahatsız etmeyen, kıyafetlerinizin hoş durmasını sağlayan, göğsünüzün formuna uygun olan ve estetik bir görünüm yakalamanıza yardımcı olan modellerdir.

Doğru sütyen seçiminde önemli olan etkenler nedir?

Doğru sütyen seçiminde dikkat etmeniz gereken iki önemli etken vardır. Bunlardan ilki, göğüs ölçüsüdür. İkincisi ise göğüs tipidir. Tam olarak üzerinize oturacak ve hoş görünmenizi sağlayacak bir model arıyorsanız, göğüs ölçünüzü ve tipini bilmelisiniz.

Sütyen bedeni nasıl bilinebilir?

Sütyen bedenini belirlerken, göğüs altı çevresi ve göğüs ölçüsü dikkate alınır. Yaygın olarak kullanılan 70, 75, 80 ve 85 gibi değerler göğüs altı ölçüsünü ifade ederken; A, B, C ve D gibi harfler göğüs kupunuzu gösterir. Yalnızca bir mezura yardımıyla kısa sürede sütyen bedeninizi öğrenebilirsiniz.

Etiketler: sütyen, sütyen seçimi
Mart 16, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı