Çeyiz Seti Nasıl Dizilir? Gelin Çeyiz Listesi

çeyiz seti nasıl dizilir

Çeyiz Seti Nasıl Dizilir? Gelin Çeyiz Listesi!

Çeyiz, Türk toplumu tarafından oldukça önemsenen ve dikkat edilen geleneksel bir kavramdır. Yüzyıllardır süregelen çeyiz kültürü en basit tabiri ile gelin ve damat için hazırlanmış olan her türlü eşya anlamına gelmektedir. Peki zaman içinde değişikliklereuğramış çeyiz geleneğinin içeriğinde neler var?Eksiksiz bir çeyiz içinde olması gerekenler nelerdir? Uygun fiyatlı ve doğru çeyiz nasıl dizilir? Bu soruların detaylı cevapları yazımızda.

Çeyiz Listesi İçinde Neler Vardır?

Evlenen kadınların evlilik meclisine maddi katkıları olarak görülen çeyiz, eksiksiz olmalıdır. Türk toplumunda neredeyse her ailenin bir kız çeyiz listesi mevcuttur. Öncelikle dizilecek olan bir çeyizin içinde yer alması gerekenlerin bilinmesi oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde dizilen çeyizler daha eski zamanlarda dizilen çeyizlere göre daha farklı daha değişmiş durumdadır. Çeyiz denilince herkesin aklına kazınmış olan dantel takımlar ve bunun gibi evli çiftlerin ev içerisinde kullanmayı artık pek istemediği, çeyizlikler tercih edilmemektedir. Yani günümüz çeyizleri çiftlerin işlerine daha çok yarayan günlük hayatta daha çok kullanacakları eşyalardan oluşmaktadır.

Çeyiz listesi içerisinde yer alan ve büyük öneme sahip havlu takımları, bornoz seti, misafirler için kullanılacak olan havlular, banyo içerisinde kullanılacak çöp kovaları, sabunluk, diş fırçalık ve halı gibi çeşitli ürünlerkız tarafına aittir.Kızın çeyiz listesi içerisinde yer alan Banyo grubundan sonra Yatak odasında kullanılacak olan ürünlerde kız tarafına ait olarak bilinmektedir. Yatak odası çeyizi kız tarafının hazırlamaktan memnuniyet duyduğu çeyizlik olarak bilinmektedir. Çünkü neredeyse her kadın yatak odasının kendi zevkine göre tasarlanmasını ister. Yatak odası her alandan daha fazla zarafet ve detay içeren bir yaşam alanı olmaktadır.Yatak odası için nevresim takımı, yatak odasının halısı ve perdesi önemli eşyalardır. Kız tarafına ait olan diğer çeyiz eşyaları oldukça maliyetli olan beyaz eşya grubundan sonra gelen mutfak aletleri olmaktadır. Küçük ev aletleri olarak bilinengruba tost makinesi, çay ve kahve makinesi, kettle, blender seti gibi her evin ihtiyacı olan çeyiz malzemeleri girmektedir.

Ancak gelişmiş teknoloji ile kadınlara ev işlerini yaparken rahatlık ve konfor sağlayan küçük ev aletlerinin kalitesi kadar uygun fiyatlıolması da yeni evlenecek çiftler tarafından oldukça önem taşımaktadır. Ev aletleri markasına ve özelliklerine göre fiyat farklılıkları taşımaktadır. Küçük ev aletlerinin devamlı olarak kullanılacak olması ürünlerin güvenilir olması konusunda da oldukça önem taşımaktadır. Çeyiz için alınmış veya alınacak olan elektronik ev aletlerinin güvenilir firmalardan alınması sorun yaşanmaması açısından önerilmektedir. Ev içerisinde kullanılacak küçük eşyalardan olan masa üstü süsleri, tablolar, aynalar, vazolar, çeşitli süs eşyalarıve mutfakta kullanılacak diğer küçük eşyalar kız tarafına aittir. Kız tarafına ait olan bu eşyaların dışında kalanlarsa erkek tarafına aittir. Erkek tarafının alması gereken ev eşyaları maddi olarak daha fazla bir yük taşımaktadır.

Yani çeyiz dışında erkek tarafının düğün öncesi veya düğün sonrası alması gereken eşyalar daha pahalı olan eşyalardır. Kız tarafının karşıladığı eşyalar boyut ve maddiyat olarak daha ucuz gözükse de her iki tarafında kendine has giderleri mevcuttur. Evlilik birliği ortak bir kurum olduğundan geleneklerin getirmiş olduğu bir sorumluluk olsa da bu tip konular her zaman bölüşülebilir ve paylaşılabilir konular arasındadır. Erkek çeyiz listesi hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Bilinen geleneklere göre erkek tarafı salon ve oturma odasının eşyalarını almaktadır. En önemli bölümlerden sayılan oturma odası eşyaları dışında buzdolabı gibi olmazsa olmaz beyaz eşyalar, televizyonve çeşitli elektrikli ev eşyaları erkek tarafının karşıladığı çeyiz eşyalarıdır. Diğer karşılanması gereken eşya ve işlemler isim olarak bilmek gerekirse Yemek odası takımı, beyaz eşyalar, düğün öncesi gelinlik alınması ve gelinin diğer masraflarının karşılanması, düğün masrafları, gelin ve damat için alyansların alınması, yaşanacak olan evin satın alınması veya kiralık olarak tutulması erkeklere aittir.

Diğer bilinmesi gereken konulardan bahsetmek gerekirse Bohça, Gelin bohçası, Aile bohçası terimleri geleneksel olarak önem taşımaktadır. Türkiye’nin çeşitli yörelerinde uygulanan bohça hazırlama geleneği ilk olarak nişan bohçası daha sonra damat bohçası ve en son olarak gelin bohçası olarak hazırlanmaktadır. Gelin bohçasıerkek tarafının hazırladığı ve geline sunduğu hediyelerin bütünü olarak tanımlanmaktadır. Aynı şekilde gelin bohçası tanımı erkek tarafının hazırladığı ve geline verdiği çeşitli  hediyelerin sunumudur. Damat tarafından geline alınanhediyeler dikkat çekici paketlerde bohçalarda veya bir valiz ile teslim edilir. Yukarıda bahsettiğimiz Aile Bohçası terimini açıklayacak olursak gene farklı gelenekler uygulanana yörelerde gelin ve damadın aileleri de birbirlerine hazırladıkları çeşitli hediyeleri verirler.

Gelin ve damat bohçasının içeriğine gelecek olursak Gelin bohçası içerisinde gelinlerin gösteriş için kullanmaktan hoşlandığı renkli ve tüylü gelin terliği, kişisel tercihlere bağlı olarak pijama takımı, yeni evlenen gelinlerin kişisel bakım için kullandığı parfüm seti, ve kadınlar için olmazsa olmaz diyebileceğimiz makyaj seti girmektedir. Erkek tarafı içinse bohça içerisinde gelin tarafında olduğu gibi erkek pijama setleri, terlik, iç çamaşır takımları kişisel bakım için tıraşseti, deodorant ve parfüm gibi ürünler sayılabilir. Çeyiz içeriğinde bahsettiğimiz gibi gelişen ve değişen hayat şartları sonucunda bohça içeriğinde yer alan eşyalar kadın ve erkeklerin düşüncelerinin farklılığına göre değişim göstermektedir. Her ne kadar gelenekler kendi aralarında çeşitli farklılıklar göstersede evlenen çiftlerin düşünce yapısı alınacak olan ev gereçlerinin, yapılacak olan düğün, nişan gibi organizasyonlarının maddi yükünün nasıl karşılaşacağını doğrudan etkilemektedir. Evlilik birliğinde önemli olan mutlu ve huzurlu bir düşünce ve yuva olmakla beraber çeyiz, düğün, nişan, bohça, ev eşyaları gibi süreçlerin hallolması birlik olduğunda oldukça mutlu ve doğru şekilde sonuçlanacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Çeyiz setinin amacı nedir?

Çeyiz seti, yeni kurulan aileye destek olma ve aile birliğini sağlama amacıyla yaptırılan ve satın alınan ürünlerdir.


Çeyiz setinin içinde neler bulunur?

Halı,kilim, mutfak masası, perde, yatak örtüsü, yatak takımı ve çatal bıçak seti çeyiz setinin içinde yer alan ürünlerdir.

 

 

Etiketler: çeyiz seti,gelin çeyiz listesi
Şubat 08, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı