Battaniye Nasıl Yıkanmalı?

Battaniye Nasıl Yıkanmalı

Battaniye Nasıl Yıkanmalı? Battaniyeler Hangi Programda Yıkanır?

Battaniyeler, özellikle soğuk kış gecelerinde ısınmak için vazgeçilmez eşyalar arasındadır.

Ancak cildimiz ile temas eden bu eşyaların temizliği bir hayli önemlidir. Çünkü düzenli ve doğru bir biçimde temizliği yapılmayan battaniyeler, içlerinde mikrop ve çeşitli bakterileri barındırırlar. Bu da insan sağlığı bakımından tehlikeli bir durumdur. Özellikle bebek battaniyeleri, temizlenmeleri konusunda ayrıca bir itina ister. Bunun nedeni ise, bebeklerin ciltlerinin ve bünyelerinin yetişkinlere oranla çok daha hassas olmasıdır. Battaniyeler, sık kullanıldıkları kış aylarında en az 2-3 kez yıkanmalıdır.

Bebek battaniyeleri, vizon battaniye gibi çeşitler de uygun koşullarda yıkandıkları takdirde daha sağlıklı şekilde temizlenebilirler. Battaniye çeşitleri, mümkün olduğunca kuru temizlemede yıkatılmalıdır. Ancak daima kuru temizleme hizmetinden yararlanılamayabilir. Bu nedenle elde veya çamaşır makinasında yıkama gibi yöntemlere başvurulabilir. Fakat battaniye yıkama aşamasında bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çamaşır makinesinde battaniye yıkama battaniyeler makinede yıkanacaksa yıkama derecesine özen gösterilmelidir.. Bu eşyalar, soğuk suda (30-35 derece) yıkanmalıdır. Eğer yünlü, pelüş, polar gibi battaniye çeşitlerinden biri yıkanacaksa, makinenin yünlü özel ayarında yıkanmalıdır.

Sentetik ve pamuklu battaniye çeşitleri ise 30-60 derece sıcaklıklarda yıkanabilir. Bunun yanında güzel kokması için yumuşatıcı da eklenebilir. Ancak bebek battaniyesi çeşitlerinin yıkanmasında kullanılacak olan deterjanların alerji yapmayacak türden olmasına ayrıca özen gösterilmelidir.. Yine kullanılacak olan deterjanın battaniyeden iyice arındırıldığından da emin olunması şarttır. Battaniye yıkama işleminde makinenin devri 500-600 devir arasında ayarlanmalıdır. Bu battaniyelerin hasar görmesinin önüne geçer. Ayrıca battaniyeler çamaşırlığa asılmamalı, serilmelidir.

Elde battaniye yıkama eğer battaniye çamaşır makinesine sığmayacak kadar büyükse, elde de yıkanabilir. Bunun için bir küvet veya uygun büyüklükte bir kap tercih edilebilir. Yıkama sırasında kabın veya küvetin içi 30-40 derece su ile doldurulmalıdır. Ardından deterjan eklemelidir. Yine hijyen açısından bir miktar amonyak da eklenebilir. Daha sonra battaniye suya batırılır ve 1-2 saat bekletilir. Bekletmenin ardından bir süre çitilenir. Kiri akıtılan battaniye, deterjandan bütünüyle arındırılana kadar durulanır ve asılmadan, uygun bir yere serilir.

Battaniye Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Battaniyenin yeteri kadar temiz olmaması, ev akarlarına alerjik tepki gösterenler ve bebekler ilk sırada olmak üzere herkes için sağlık konusunda az veya çok sorun yaratacaktır. Bu sebeple, periyodik ve doğru battaniye temizliğini önemsemelisiniz.

Battaniyelerinizi, onlara zarar vermeden temizleyebilmek için Battaniyeler Hangi Programda Yıkanır, hangi tür battaniyeler çamaşır makinesinde yıkanabilir, uygun su sıcaklığı nedir gibi konularda doğru bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Battaniye Ne Sıklıkta Yıkanmalı?

Kış sonunda kaldırırken ve kış başında yeniden kullanıma almadan önce battaniyelerin muhakkak yıkanması gerekmektedir. Bunun beraberinde, kullanıldığı süre boyunca da belirli aralıklarla battaniyelerin temizlenmesini ihmal etmeyin.

Temizliğin hangi sıklıkta olması gerektiğini esasında kullanım durumu belirleyecektir. Yoğun olarak kullanılacak olan battaniyeleri ayda bir yıkamanızda fayda var. Bununla beraber, herhangi bir lekelenme meydana geldiğinde de vakit kaybetmeden gerekli temizlik işlemi yapılmalı. Aksi halde, lekenin çıkması zorlaşabilir, lekeye sebep olan unsur dolayısı ile bakteri üremesi meydana gelebilir.

Çamaşır Makinesinde Battaniye Yıkama

Polar, vizon, pamuk, keçe, yün gibi bir çok materyal çamaşır makinesinde yıkanabilir. Çamaşır makinesinde yıkamada önemli konu, doğru program ve su sıcaklığı seçimi.

Battaniye İçin Uygun Program Seçimi

Peki, Battaniyeler Hangi Programda Yıkanır? Hangi programı seçeceğiniz, battaniyenin hangi materyalden üretildiğine bağlı şekilde değişecektir.

Bu noktada, ürün üstündeki etikette yer alan yıkama talimatlarını muhakkak inceleyin, talimata göre hareket edin.

Türünden bağımsız olarak her battaniye için risksiz su sıcaklığı 30 ile 40 santigrat derece arasındaki değerlerdir. 40 santigrat dereceden yüksek sıcaklıklar battaniye yapısına zarar verir.

Battaniye yıkarken mümkünse toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanın. Toz deterjan, battaniye yüzeyinde kalıntı bırakabilir.

Elde Battaniye Yıkama

Battaniyenizin hacmi çamaşır makinasınin kapasitesini aşıyorsa elde yıkamayı tercih edeceksinizdir. Bunun için temiz bir leğeni veya temizliğinden emin olduğunuz küveti kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 40 santigrat derece sıcaklığındaki suya yeterli miktarda çamaşır deterjanı ekleyin. Battaniyeyi bu suda bir ila iki saat bekletin. Gerekirse, bu beklemenin ardından kirlenen suyu boşaltıp yeni bir deterjanlı su hazırlayabilir, battaniyeyi biraz daha suda bekletebilirsiniz.

Durulama işlemini muhakkak durulama suyu bütünüyle berraklaşana kadar yapın. Bebek battaniyeleri üstünde deterjan kalıntısı, ciltte alerjik tepkilere neden olabilir. Bu sorunun görülme olasılığı bebeklerde daha fazladır.

Battaniyeyi Kuruturken

Kurutma makinası kullanmıyor, asarak kurutuyorsanız, battaniyenin kuruması kış aylarında hayli uzun sürecektir. İpe asılmış battaniyede kuruma süresinin uzunluğundan dolayı ip izi oluşabilir. O sebeple, asmak yerine, temiz bir yüzeye battaniyeyi sermenizde yarar var.

Kuruma işlemini hızlandırmak için 2- 3 saatte bir battaniyeyi ters yüz edin. Battaniyeyi direk olarak gelen güneş ışığından koruyun.

Sizler için bir araya getirdiğimiz eşsiz ve uygun fiyatlı tutku iç giyim modellerimize de sitemiz üzerinden göz atabilirsiniz. 

Etiketler: battaniye
Şubat 07, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı