Alez Yıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

alez nasıl yıkanır

Alez Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha keyifli bir uyku uyumak için doğru yatağı seçmenin çok önemli olduğunu biliyoruz. Rahat bir uyku için en uygun bulduğunuz yatağınızı uzun yıllar boyunca kullanabilmenin yollarından biri de temiz kullanmanızdan geçiyor. Herhangi bir sıvı dökülmesinde yatağı temizlemenin oldukça zor olmasının yanında yeterli hijyeni sağlamakta neredeyse imkansız. Tam bu anda temizlik alanında hayat kurtarıcı ürünlerden biri olan alezler devreye giriyor. Son zamanlarda neredeyse herkesin kullandığı sıvı geçirmez alezler için en merak edilen konulardan birisi de nasıl yıkanması gerektiği. Bu yazımızda yatak koruyucu olarak da geçen alezlerin yıkanma sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri tümdetaylarıyla sıraladık.Su geçirmez özelliğiyle daha çok çocuklar için tercih edilen sıvı geçirmez yatak alezleri ve yastık alezleri, yatağınızı kir, toz, ter gibi etkenlere karşı da koruyarak daha sağlıklı bir uyku sağlar. Kullanımı yaygınlaştıkça bambu, sivrisinek kovucu, tüm yatağa geçirilebilen perle gibi oldukça fazla özelliğe sahip alezler görebilmeniz mümkün. Temelde bu yatak koruyucular mikro alez, polyester alez ve pamuklu bir yüzeye sahip kapitoneli alez olarak üç ayrı malzemeden üretilmektedir.

Bu çeşitler arasında en çok tercih edilenler polyester ya da pamuk kapitoneli alezler oluyor. Fakat havlu kumaş yüzeyi sayesinde daha konforlu gibi görünse de bu ürünler sıvıyı yatağa geçirebilmektedir. Her ne kadar yatağınızdaki şık duruşundan dolayı cazip gelse de birçok açıdan diğer alezlere göre daha az kullanışlı olarak nitelendirilebilirler. Mikro kumaşlar ise, alez türünün hammaddesini oluşturdukları için tüylenme yapmazlar. Sıvıyı asla geçirmezler. Hangi tür aleze sahip olursanız olun hepimiz için ençok merak edilen soru “Sıvı geçirmez alezimi çamaşır makinesinde yıkayabilir miyim?” oluyor. Bu durum ürününüzün modeline göre farklılık gösterse de sıvı geçirmez alezlerin neredeyse tamamı çamaşır makinesinde yıkanabilir özelliğe sahiptir. Fakatçamaşırmakinesinde ya da elde yıkamadan önce ürününüzün ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar var.

Bu noktalardan en önemlisi yatak koruyucunuzu kaç derecede, hangi programda ve kaç dakika yıkamanız gerektiğidir. Alezi yıkayacağınız programın çok sıcak derecelerde olmamasına dikkat etmelisiniz. Ürününüzün sıvı geçirmemeyi sağlayan muşamba yüzeyi çok yüksek derecelerde yırtılarak zarar görür ve bunun sonucunda buruşabilir. Bu da ürünün kullanım ömrünü azaltacak, işlevini kaybetmesine sebep olacaktır. İşte böyle sıkıntılar yaşamamak adına alezleri makineye atmadan önce silkeleyerek ya da süpürerek tozlardan ve kalıntılardan kurtarmanız fayda sağlayacaktır.Su geçirmez alezi makinenizin hassas kıyafetler ayarı olan 30 derecede ya da soğuk suda yıkayabilirsiniz. Merak edilen noktalardan biride su geçirmez alezin kaç dakika yıkanması gerektiği. Gelişen teknolojik sistemler ile tekstil ürünlerinin ne kadar süre yıkanması gerektiği kişilerin değil makinelerin inisiyatifine kalmış durumdadır.Çamaşır makineleri seçtiğiniz ayar için en uygun zamanı belirlemekte ve programı başlatmaktadır. Yine de zamanı manuel olarak sizler ayarlamak isterseniz hassas ayarda ve 30 derecede çalıştırdığınız makinenizde alezi ortalama bir saat yirmi dakika kadar yıkayabilirsiniz.

Çamaşır makinesine attığınız alezinizi tek başına yıkayabileceğiniz gibi havlu, çarşafveya beyaz çamaşırlarınızla birlikte de yıkayabilirsiniz. Ürününüzün kullanım ömrünü arttırmanız için dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de hangi deterjanı kullandığınızdır. Belirli bir deterjan markası vermek mümkün olmasa da birçok kıyafetiniz gibi alezinizin de ömrünü uzatmak için doğal temizleyiciler kullanmaya dikkat etmenizi öneririz. Çamaşır suyu veya benzer kimyasallar asla kullanmayınız. Bunun yanında yumuşatıcı kullanımı da alezin içyapısında bulunan liflerin zarar görmesine ve dayanıklılığını kaybetmesine neden olur. Bu da ürününüzün ömrünü kısaltacaktır.

Yıkama işlemi bittiğinde alezinizin çamaşır deterjanından iyice arındığına emin olmak adınaek bir durulama döngüsü yapabilirsiniz. Ürünü bir kez daha çamaşır makinenizin hassas çamaşırlar ayarında deterjan koymadan, sadece su ile yıkamanızalezin pedinde kalmış olabilecek deterjanı da arındırır. Sizi kimyasallardan korur ve alezi küflenmeye karşı korumuş olursunuz.

Eğer yatak koruyucu alezinizin yıkama talimatı bölümüne bakıp “Çamaşır makinesinde yıkanabilir mi?” sorusuna hayır cevabı aldıysanız üzülerek belirtmeliyiz ki elde yıkamanız gerekecek. Peki, elde yıkarken dikkat etmeniz gerekenler neler? Bunları da sizler için cevapladık.

Öncelikle bir kez daha yıkayacağınız suyun soğuğa yakın ılıklıkta olmasına dikkat etmenizi ve doğal temizleyiciler kullanmanızı öneririz. Elde yıkama sırasında çıkaramadığınız lekeler için ise güvenilir bir leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Ya da kullanacağınız lekeli bölge için en uygun miktardaki su, beyaz sirke ve limon suyunu karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu karışımı yıkadığınız suya da uygun miktarda dökebilirsiniz. Çok fazla çitileme yapmamaya dikkat ediniz. Zira alezinizin su geçirmez yüzeyine zarar vererek yırtılmasına sebep olabilirsiniz.

Yıkama işlemini bitirdiğinizde alezinizin kullanım ömrünü uzatmak için doğal koşullarda kurumasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Alezi kurutma makinesi ile kurutmak ürünün ömrünü kısaltacaktır. Çünkü yüksek ısı alezinizi küçültür, aniden hızlı bir kuruma nedeniyle sıvı geçirmez yüzeyi zarar görerek dökülme yapabilir. Evinizin uygun bir köşesine ya da balkonunuzda güneş alabilecek bir yere sererek kurutabilirsiniz. Eğer hızlı bir kurumaya ihtiyacınız varsa, kurutma makinenizdeki en düşük ısıyı kullanmanızı tavsiye ederiz.Ürününüzün yıkama talimatında yıkama sıklığı ile ilgili herhangi bilgi verilmemişse zaruri durumlar dışında 3 ayda bir yıkamanızı tavsiye ederiz.

Gelişen ve değişen teknolojik cihazların elde yıkama problemine çözüm bulma yolunda büyük bir çözüm kolaylığı sağladığını ve elde yıkama işlemlerinin su tüketimi konusunda maddi olarak büyük bir zarar ortaya çıkaracağı gözden kaçmaması gereken noktalardır. Ayrıca elde yıkama sırasında kullanılacak olan kimyasal maddeler insan cildine zarar verebilecek yapıda olduğundan teknolojik sınırlar izin verdiği sürece makine kullanımı önerilmektedir.

Alezler Hakkında Merak Edilenler


Alez ne işe yarar?

Alez, sıvı dökülmelerine karşı yatağı korur ve yatağın hijyenik kalmasını sağlar.

 

Alezin üstüne çarşaf sermek gerekir mi?

Alez üzerinde uyumak konforlu ve sağlıklı olmayacağından dolayı alez üzerine mutlaka çarşaf sermek gerekir.
 

 

 

Etiketler: yatak koruyucu sıvı geçirmez alez hangi program, kaç derece su geçirmez alez kaç dakika yatak alezi yastık alezi dikkat edilmesi gerekenler
Şubat 07, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı