Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü, zamanında doğan, fetal depoları anneden yeterli oranda alan her yenidoğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan yenidoğan ve süt çocukları için en uygun ve doğal bir besindir.

Bebekler özellikle doğumu takip eden ilk dönemlerde sık aralıklarla emmek isterler. Bu nedenle bebek her emmek istediğinde emzirilmelidir. Böylelikle memede süt yapımı artar ve süt birikimi sonucu sorunlar olmaz. Ayrıca bebek anne sütünden çok yararlanır. Uzun süre (5 - 30 dakika) emzirilmelidir. Bu durum süt tüketiminin yanında psikolojik etki yaratmaktadır. Ayrıca hasta ve yorgun bebek sık aralıklarla ve azar azar emmek ister. Anne yeterli süt üretebileceğine inanmalıdır. Yeterli süt, emzirmeye bağlıdır. Bebek önce bir meme, doymazsa diğeri ile emzirilmelidir. Çalışan anneler için önceden sağılmış süt (8 saat oda sıcaklığında, 2 gün buzdolabında bozulmadan kalabilir) kaşıkla bebeğe verilebilir.

Bebeğin ağırlığındaki değişiklikler sürekli takip edilmelidir. Hazırlanan büyüme grafiğindeki noktalar birleştirildiğinde çizgi yukarı doğru gidiyorsa süt yeterlidir. Ağırlık kazanmada yavaşlama varsa veya bebek memeyi bırakmama gibi açlık belirtileri gösteriyorsa anne sütü yeterli gelmiyor olabilir. Bu denemeler yapılmadan 4. aydan önce sütü yeterli gelmiyor diye anneye ek besin vermesi önerilmemelidir!

 

Emzirmeden önce MUTLAKA

 

1. Eller yıkanmalıdır. Bu durum bebeğin mikrop almasını ve hastalanmasını önler.

 

2. Emzirmeden önce meme başı ve çevresi temiz su ile silinmelidir. Karbonatlı su, sabunlu su vb. kullanılmamalıdır. Bunlar meme başında çatlak ve yaraya neden olur.

 

3. Bebek ile rahat bir yerde oturmalı. Annenin sırtı bir yere dayanarak desteklenmeli. Oturulan yer temiz ve yeterince sıcak olmalıdır. Emzirirken mutlu ve huzurlu olunmalıdır.

 

4. Bebeğin yüzü ve bedeni anneye dönük olacak şekilde tutulmalıdır. Bebeğin başını kolun iç kısmına yerleştirilmeli. Aynı kol ve elle bebeği kalça ve bacaklarından kavramak gerekir. Emzirirken anne ve bebek rahat olmalıdır. Anne ve bebeğin göz teması çok önemlidir.

 

5. Anne elleriyle göğsünü tutmalı, meme ile etrafındaki kahverengi kısma dokunmamalıdır.

 

6. Anne, bebeğine gülümseyerek bakmalı ve meme ucunu bebeğin dudağına ve çenesine değdirmelidir.

 

7. Bebek ağzını açınca meme ucunu ve etrafındaki kahverengi kısmı bebeğin ağzına yerleştirmelidir. Bebek memeye, tekniğine uygun yerleştirdiğinde bebeğin çenesi ile göğüs arasında boşluk kalmamalıdır. Bebeğin burun delikleri açık olmalıdır. Aksi takdirde ağızdan nefes alması gaz yapmasına neden olabilir.

 

Anne sütü alan bebeğe ek besin6. ayda verilir. 6 - 9 aylık bebekler anne sütü dışında günde 3 - 4 öğün ek (tamamlayıcı) besin alabilirler. Ek besin anne sütü ile birlikte verilmemelidir. Bebek ek besin alsa da anne sütüne devam edilmelidir. Anne ve bebek aynı odada kalmalıdır. Enfeksiyon kaynağı olduğu için bebeğe şekerli su, hazır mama verilmemelidir. Bebek ağladıkça emzirilmelidir. Yapay beslenme sadece emzirme olanağı olmayan annelere anlatılmalıdır. Asla özendirilmemelidir.

 

                    Bebek İçin;

 • Her zaman sterildir, ısı derecesi idealdir.
 •  Besin öğesi bileşimi bebeğin gereksinmelerine uygundur.
 •  Koruyucu etmenleri içerir. Sindirime yardımcı aktif enzimler (yağ sindirimi için lipaz) içerir.
 • Enfeksiyonu önleyen Ig’ler (IgA, IgG ve IgM) içerir. Hormonlar ve büyüme faktörleri gibi bebeğin yararına birçok bileşeni içerisinde bulundurur.
 • Solunum yolu ve gastrointestinal enfeksiyonları daha az görülür. Orta kulak iltihabı riskini azaltır. Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.
 • Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır (tip I diyabet, çölyak hastalığı, obezite, koroner kalp hastalığı gibi).
 • Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur.
 • Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda anne sütü alımı önem kazanmaktadır.
 • Anne sütü alan bebekler daha az ağlarlar.
 • Ucuzdur, hazırlama sorunu gerektirmez.
 • Anne - bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.
 •  Kontraseptif etkisi vardır
 • . Annenin sağlığını korur. Göğüs kanseri, over kanseri, osteoporozis, anemi (kansızlık) Uterusun eski haline dönmesine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybından korur.
 • Meme boyutu ne olursa olsun tüm kadınlar yeterince süt üretebilirler. Bebekler her boyuttaki memeden, meme ucu ve şekli ne olursa olsun yeterince süt alabilmektedirler.