HTML İçerik

Çocuğa kendini doyuramayacağı endişesi ile baskı yapılmamalı ve yemek konusunda seçim hakkı tanınarak kendi başına yemesi için izin verilmelidir. Böylelikle çocukta kendine güven ve bağımsızlık duygusu gelişir. Çocuk için yemek yemek zevkli bir aktivite olmalıdır.

Çocuk beslenmesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral proteinler ve yağ, karbonhidratlar

Süt ve süt ürünleri: Kalsiyum ve protein bakımından önemli olduğundan çocuk her gün 2-3 bardak süt veya süt ürünü tüketmelidir. Tüketilen süt günlük ve pastörize olmalıdır. Hiç süt içmeyen bir çocuk eğer yoğurt veya ayran tüketiyorsa, süt tüketimi için zorlanmamalıdır. Bu gruptan hiçbir yiyeceği yemiyor ise; çorbalara süt veya yoğurt katarak yedirilmeye çalışılabilir.

Et ve ürünleri: Yaşına ve kilosuna göre değişebilmekle birlikte çocuk gün içerisinde ortalama 100 gr et tüketmelidir. Tavuk, balık ve kırmızı et; dönüşümlü olarak çocuğa sevdiği şekilde verilmelidir. Vitamin kaybı olmaması için etler kızartılmamalıdır. Zihinsel ve fiziksel gelişim için önem taşıdığından ve selenyum ve fosfor, iyot için gerektiğinden balık sezonunda çocuk balık tüketmelidir.

Sebze ve meyveler: Çocuklar tarafından genelde en az sevilen ve aslında en gerekli olan besin türü sebzelerdir. Hemen hemen bütün vitaminler farklı sebze ve meyvelerde bulunduğundan mümkün olduğunca çeşitlilik sağlanmalıdır. Bir diğer önemli nokta da mevsimine uygun sebze ve meyve tüketilmesi gerekliliğidir. Sebzeler hem pişmiş hem de salata olarak verilmelidir. Ara öğünler içinse en uygun besinler meyvelerdir. Bu şekilde gereksiz şeker ve çikolata tüketiminin de önüne geçilmiş olur. Çocuk her sebze ve meyveyi yemek istemeyebilir. Her besin gurubundan 2-3 çeşit yemesi yeterlidir.

 

Ekmek ve türevleri: Çocuk beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tüketmelidir. Tam tahıllı un, az işlenmiş olduğundan besin öğeleri açısından daha zengindir. Pirinç yerine bulgur tüketmek de iyi bir alternatiftir. Kilo almaya eğilimli çocuğa bu besinler daha küçük porsiyonlar şeklinde verilmelidir. Kuru baklagiller olarak adlandırılan kuru fasulye, nohut, mercimek haftada 2-3 kez mutlaka verilmelidir. Kuru baklagiller çorba, salata veya sulu yemek şeklinde hazırlanabilir. Bağırsaklarının düzgün çalışması için de lifli besinler oldukça önem taşır.

Su: Çocuğun sıvı ihtiyacı mümkün olduğu kadar sudan karşılanmalıdır. Kafein ve şeker içerdiklerinden ve ayrıca kolay kilo alınmasına neden olacağından soğuk buzlu çaylar, gazlı içecekler ve enerji içeceklerinin tüketimi önlenmelidir.

Tuz: Çocuğun fazla tuza ihtiyacı yoktur. Besinlerin bileşiminde zaten tuz vardır ve bu yüzden yemeklere az tuz konması yeterlidir. Kullanılan tuzun da iyotlu olmasına özen gösterilmelidir.

Öğünlerin arasında 4 saat olmalı

Çocuğun iştahı ve alışkanlıkları açısından besinlerin hangi sıklıkta yedirildiği de önemlidir. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği olmak üzere 3 ana öğün, aralarında en az 4 saat olacak şekilde planlanmalıdır. Öğle ve akşam yemeği arasında bir de ikindi öğünü oluşturulabilir. Aralarda su dışında hiçbir içecek ve yiyecek verilmemelidir. Çocuk, sabah veya öğle yemeğinde az yemiş olsa bile mutlaka 4 saat beklenmeli, sonra yemek verilmelidir.

Abur cubur yerine ev yapımı kurabiye

Çocuk beslenmesinde;

Fast food olarak adlandırılan hızlı tüketimler evde hazırlanmalı,

Çikolata, bisküvi, gofret gibi atıştırmalıkların yerini meyve, evde yapılmış az yağlı kurabiye ve kekler almalıdır.